پرسشهای متداول

پرسش 1 : آیا نبشی بال فوقانی می تواند از نوع نبشی فابریک باشد ؟

پاسخ : در صورتیکه نبشی  ملزومات آئین نامه جوشکاری ، از نظرکیفیت جوش و آئین نامه فولاد ایران از نظر کیفیت فولاد را برآورد نماید ، کاملا قابل استفاده است . در ایران کارخانه های فولاد که نورد نبشی را به صورت استاندارد ، شامل گرم کردن شمش ، نورد ، خنک کردن و استفاده از شمش ST-37 انجام می دهند ، فقط ذوب آهن فولاد اصفهان است . که به علت محدودیت انواع تولید و مقدار تولید جوابگوی بازار نمی باشد و بنابراین استفاده از ورق فولادی استاندارد که به صورت سرد نورد و یا خم شده باشد مجاز می باشد .


پرسش2 : آیا می توان برای تقویت تیرچه از آرماتور استفاده نمود ؟

پاسخ : در صورتیکه میلگرد قابلیت جوشکاری مناسب را داشته باشد ، در تقویت تیرچه می توان از میلگرد استفاده نمود و هیچ تفاوتی با سایر تقویت ها ندارد .


پرسش 3 : آیا صلبیت سقف با 5 سانتی متر بتن تامین می گردد ؟

پاسخ : صلبیت سقف مفهومی نسبی می باشد و مطلق نیست . مطابق آئین نامه 2800 ، دیافراگم یا سقفی صلب محسوب می شود که  حداکثر تغییر شکل افقی آن نسبت به نقاط دیگر سقف که آنرا Ddiph می نامیم ، از نصف تغییر مکان نسبی طبقه که آنرا Dstory می نامیم کمتر باشد . در غیر اینصورت دیافراگم انعطاف پذیر محسوب می شود . شایان ذکر است که ضمیمه 6 آئین نامه 2800 میگوید که دیافراگم های ساخته شده از بتن آرمه درجا ، ورق های موجدار یا قطعات پیش ساخته همراه بتن آرمه رویه به شرط رعایت ظوابط این قسمت ، جزء دیافراگم های صلب محسوب می شود .


پرسش 4 : طول ورق های برش گیر کناری باید چقدر باشد ؟

پاسخ : طبق دستور العمل ساخت اداره استاندارد حداقل طول برش گیرها به شرح ذیل می باشد :

· در تیرچه های 2 متر و کوچکتر از آن احتیاجی به ورق برشگیر نمی باشد .

· در تیرچه های بین 2 تا 4 متر یک گوشواره پر می شود .

· در تیرچه های بین 4 تا 5/6 متر و 5/6 متر دو گوشواره پر می شود .

· در تیرچه های بین 5/6 تا 5/7 متر و 5/7 متر سه گوشواره پر می شود .

· دهانه های بزرگتر از 5/7 متر ورق نری دارد و عملا احتیاجی به برشگیر نمی باشد .

 

پرسش 5 : سقف های تیرچه و بلوک صدا را منتقل می کنند برای حل این مشکل چه کاری می توان انجام داد ؟

پاسخ : یکی از محاسن استفاده از پلی استایرن ، کم کردن صدای بین طبقات است . البته استفاده از یک لایه یونو بتن هم که مخلوطی از پفک یونولیت یا پلی استایرن و مقداری ماسه و سیمان است ، در روی سقف و قبل از عملیات سرامیک وپوشش کف که وزن مخصوص کمی دارد ، می نواند تا حدودی مانع انتقال حرارت و صوت گردد .

 

پرسش6 : خیز منفی در تیرچه چقدر باید باشد ؟

پاسخ : بر اساس محاسبات و تجربه پیش خیز یک تیرچه 6 متری در وسط دهانه باید حدود 7/3 سانتی متر باشد ، که منحنی آن بصورت سهمی خواهد بود و می توان طول های بزرگ و کوچکتر را بر اساس آن محاسبه نمود .

 

پرسش 7 : در چه صورتی شمع بندی در زیر سقف مورد نیاز است و شرایط آن چگونه است ؟

پاسخ : در صورتیکه مهندس محاسب شمع بندی را لازم بداند ، مخصوصا در دهانه های بلند که باعث سبک تر شدن طراحی بال فوقانی می شود . با در نظر گرفتن ملزومات طراحی و اجرائی و ساخت بلا اشکال است . در این حالت خیز تیرچه حتما باید مورد نظر قرار گیرد ، همچنین زمان برداشتن شمع ها باید مورد توجه مهندس محاسب باشد ، چون در این حالت تنش در بتن مقدار بیشتری ازحالت بدون شمع خواهد بود .

 

پرسش 8 : آیا می توان از آرماتور A3 و A2 در تیرچه و سقف استفاده نمود ؟

پاسخ : بر اساس نشریه 151 استفاده از آرماتور A3 در تیرچه ها ممنوع می باشد ، ولی برای آرماتور حرارتی و ریب قابل استفاده می باشد . در مورد تیرچه ها بهتر است حتی الامکان از آرماتور A1 با قابلیت خم کردن کافی استفاده شود .

استفاده از فولادهای خارجی که کیفیت آنها در جوشکاری و خم کاری نامعلوم است ، مناسب نمی باشد .

 

پرسش 9 : در مورد کم کردن لرزش کف ها چه کاری می توان انجام داد ؟

پاسخ : آنچه مسلم است بالا بردن ممان اینرسی سقف باعث کم شدن لرزش احتمالی آن می شود . از این رو تجربه نشان داده است رعایت حداقل ضخامت طول دهانه که در بخش تغییر شکل و افتادگی آئین نامه بتن ایران ( بخش 14-2-4-3 وجدول مربوطه )آمده است ، لرزش کف ها را پاسخ گو خواهد بود . البته نباید لرزش تیرها ، ستونها و حتی فونداسیون را پای لرزش کف گذاشت .

 

پرسش 10 : سقف کامپوزیت کرمیت از سقف کامپوزیت سنتی ارزانتر است ، این چه توضیحی دارد ؟

پاسخ : در سقف کامپوزیت سنتی فاصله تیرهای فرعی به 5/1 متر میرسد ، این شاید از نظر محدودیت ها با ضخامت 10 سانتی متر جواب بدهد ، ولی در مورد آرماتورگذاری خمشی باید با نصب Spacer انجام گیرد تا محل آرماتور در ممان منفی و مثبت مشخص باشد . در ضمن شماره تیرآهن در این موارد بالا می رود و در یک طراحی مهندسی جمع بهای تیرآهن ، برشگیرها ، آرماتور ، بتن و اجرا معمولا از بهای تمام شده در مورد انواع سقف کرمیت بالاتر خواهد بود .

 

· توضیح این نکته ضروری است که ، نکات مختلفی در این مبحث و کلیه بحث های سازه ای و اجرایی وجود دارد که واحد فنی این مجموعه آماده شنیدن نظرات شما عزیزان و پاسخگویی می باشد .